Ostravsko-beskydské šedesátky 2018

Již tradičně patřila poslední listopadový víkend atletická hala ve Vítkovicích hasičské drobotině. Konal se zde již 7. ročník Ostravsko-beskydských šedesátek. Závody v běhu na 60 m přes překážky jsou určeny pro děti ve věku od 6-ti do 15-ti let. V letošním ročníku účastnící trhali rekordy, kdy týden před konáním soutěže bylo přihlášeno 950 dětí. I proto byl samotný harmonogram soutěže řádně napjatý. Zahájení prvních rozběhů bylo naplánováno na 8 hodin ráno a ukončení v 19 hodin odpoledne jen s cca 4 půlhodinovými přestávkami.

Samotné přípravy ovšem byly zahájeny v pátek odpoledne. Kdy se v hale sešli členové pořádajícího SDH Michálkovice se svými kamarády z SDH Heřmanice a Nová ves. Společnými silami připravili atletikou halu k samotným závodům. Soutěžní den byl zahájen v sobotu v 6:30 hodin ráno, kdy se na místě sešli pořadatelé. O malou chvilku později byla zahájena prezence závodníků. Zde patří velký dík členům Okresní odborné rady mládeže Ostrava a ženám se soutěžního „postupového“ družstva SDH Michálkovice. Prezenci přihlášených 950 závodníků (skutečně od prezentovaných bylo 740 závodníků) zvládli bravurně a bez zbytečných průtahů. I díky nim byla soutěž zahájena jen s malinkým zpožděním.

První na start se postavily mladší dívky. Během necelých dvou hodin odběhalo 82 rozběhů celkem 164 dívek. Vítězem základních kol se stala Magdaléna Štinčíková ze Svitu (Slovenská republika) v čase 13,69 sekund. Osm nejlepších se probojovalo do vyřazovacích bojů o celkového vítěze Ostravsko beskydských šedesátek, přičemž posledním postupovým časem bylo 15,21 s.  Do finále se ve dvou semifinálových rozběhů probojovala čtveřice Štinčíková 

Magdaléna (Svit, Slovensko), Kozelská Michaela (Hlinsko, ČR), Kulhajová Liliana (Bludov, ČR) a Nová ková Martina (Nová Ves, ČR).  A jak to dopadlo? Celkovým vítězem OBŠ 2018 se stala Magda Štinčíková. Druhé místo obsadila Kozelková Míša a třetí příčku obsadila Kulhajová Liliana. Celkovým vítězem Českého halového poháru, do kterého se nezapočítávají výsledky zahraničních účastníků, se stala Zaorálová Eliška z SDH Bludov (dvě vítězství, jedno druhé místo).

Po dívkách na start nastoupilo 176 mladších chlapců (6-10 let). Nejlépe si v základních dvou kolech vedl Pavel Bílek z SDH Uhlířské Janovice. 60-ti metrovou trať, na které jsou umístěny překážky, příčné břevno, čtyř metrová kladina výšky 80 cm a spojování hadic, si Pavel poradil za čas 13,29 sekund. Kvalitní výkon zopakoval také v semifinálových rozbězích, v kterých se probojoval do finálového rozběhu o celkového vítěze OBŠ 2018. Ve finále se mu již nedařilo a dosaženým časem 16,51 se umístil na třetím místě. Lepší výkony předvedli stříbrný Adam Svoboda z SDH Výčapy a celkový vítěz, zlatý Martin Šulc z SDH Seč. Martin se s 2 vítězstvími a jedním druhým místem stal i celkovým vítězem Českého halového poháru pro rok 2018.

Po obědě následovaly kategorie starších žáků. Jako první se na start postavily dívky. Ve 104 rozbězích si to o nejlepší osmičku rozdalo celkem 204 dívek ve věku 11 až 15 let. Trať shodnou s dopolední nejlépe zvládla Kotulková Hana z Hutiska – Solanec. Svým výkonem 11,53 sekundy potvrdila svou rolu favoritky a stala se nejen vítězkou základních kol OBŠ, ale také s třemi vítězstvími suverénní vítězkou českého halového poháru 2018. Svou suverenitu se jí nepodařilo upevnit ve vyřazovacích rozbězích o celkového vítěze OBŠ 2018. Celkovou vítězkou se nakonec stala Tereza Chovancová z SDH Raškovice s časem 11,96 s. Stříbrnou příčku obsadila Kateřina Mašková z SDH Ruda a bronzovou příčku obsadila Michaela Dukátová z SDH Hovězí.

Vyvrcholením celého závodu byla kategorie starších chlapců. Nejlepším z 196 závodníků se s časem 11,31 sekundy stal Martin Zradička z SDH Písková Lhota. Martin se bohužel ve vyřazovacích bojích nedařilo, a do finále o celkového vítěze se neprobojoval. Finálový rozběh měl složení Petr Loukota (SDH Lhenice, ČR), Tomáš Štinčík (Svit, Slovensko), Špringl Matěj (SDH Hrdlořezy) a Lukáš Flégr (SDH Skuteč). Nejrychlejším závodníkem dne a celkovým vítězem Ostravsko beskydských šedesátek pro rok 2018 se s časem 11,06 sekundy stal Petr Loukota. Prvenství mu patří také v celkovém hodnocení Českého halového poháru pro rok 2018.

Během soutěže byly ve třech kategoriích stanoveny nejlepší časy Českého halového poháru 2018. Kromě toho byly ve finálových rozbězích Ostravsko-beskydských šedesátek byly i tyto nejlepší časy ČHP 2018 třikrát překonány. Závodníci svými výkony předvedli, že Ostrava a Ostravsko beskydské šedesátky patří mezi nejkvalitnější závody.

Během celého dne se v zázemí haly o závodníky a návštěvníky starali členové SDH Michálkovice. Díky nim měli všichni k dispozici něco k jídlu a pití. Mladí hasiči SDH Michálkovice celý den pilně pomáhali zajišťovat pořádek. Spolu pořádající sbor z Dolní Bečvy zajistil dostatek rozhodčích. Vše již funguje jako dobře namazaný stroj. I přes drobné nedostatky, na kterých budeme pro příští roky pracovat, se soutěž vydařila. A to potvrzují i úsměvy na tvářích závodníků při opuštění haly.

Závěrem bychom rádi poděkovali HZS Moravskoslezského kraje, SDH Heřmanice a Nová Ves za poskytnutou pomoc, Moravskoslezskému kraji a Městskému obvodu Michálkovice za finanční podporu obou Ostravských kol Českého halového poháru a v neposlední řadě všem lidičkám, kteří se průběhu a přípravách podíleli. Jedná se o soustu lidí, na které bychom neradi zapomněli. DĚKUJEME Vám všem.

Nejlepší výkony sezóny

 • Mladší dívky
  • ČHP 2018 – Nováková Martina (SDH Nová Ves) – 13,86 s (OBŠ 2018)
  • OBŠ 2018 – Štinčíková Magdaléna (Svit, SK) – 13,27 s (finálový rozběh)
 • chlapci
  • ČHP 2018 – Bílek Pavel (Uhlířské Janovice) – 13,29 s (OBŠ 2018)
  • OBŠ 2018 – Šulc Martin (Seč) – 13,17 s (finálový rozběh)
 • starší dívky
  • ČHP 2018 – Kotulková Hana (SDH Hutisko – Solanec) – 11,53 s (OBŠ 2018)
  • OBŠ 2018 – Kotulková Hana (SDH Hutisko – Solanec) – 11,53 s (základní kolo)
 • starší chlapci
  • ČHP 2018 – Loukota Petr (SDH Lhenice) – 11,13 s (Praha)
  • OBŠ 2018 – Loukota Petr (SDH Lhenice) – 11,06 s (finálový rozběh)

 

Odkazy

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10103510226-sport-v-regionech/218471290032031-ostravsko-beskydske-sedesatky-ostrava/

https://shcms.rajce.idnes.cz/CHP_2018_-_Ostravsko_Beskydske_sedesatky/